Jak stworzyć skuteczny system ciepłej wody w domu z pompą ciepła?
15.01.2024
noxa

Jak stworzyć skuteczny system ciepłej wody w domu z pompą ciepła?

Każdy właściciel energooszczędnego domu z pompą ciepła szuka równie wydajnego systemu produkowania ciepłej wody. Oczywistym wyborem są zasobniki CWU, jednak nie każdy zasobnik będzie efektywnie współpracować z pompą ciepła. Na co zwracać uwagę przy doborze urządzeń? W tym artykule znajdziesz podpowiedzi ekspertów NOXA i dowiesz się, jak skonfigurować energooszczędny system ciepłej wody użytkowej.

Dlaczego rodzaj i wydajność zasobnika CWU ma znaczenie

Zasobniki CWU towarzyszą różnym typom instalacji centralnego ogrzewania. Działają zarówno w małych domach jednorodzinnych, jak i w obiektach komercyjnych o znacznie większej kubaturze. Powinieneś wiedzieć, że zasobnikom C.W.U. współpracującymi z pompami ciepła stawiane są inne wymagania. Dlaczego dobór odpowiedniego urządzenia ma znaczenie?

Zasobnik CWU pracujący w układzie z pompą ciepła, który został nieprawidłowo dobrany, w przyszłości może być źródłem problemów:

 • Powoduje spadek efektywności pompy przez wzrost zużycia energii elektrycznej.
 • Prowadzi do występowania taktowania sprężarki w pompie ciepła i w efekcie skrócenia żywotności urządzenia.
 • W perspektywie dłuższego czasu będzie konieczna modernizacja instalacji, a co za tym idzie dodatkowe koszty.

Podzielimy się z Tobą informacjami, które warto wziąć pod uwagę w czasie konfigurowania systemu podgrzewania wody. Na końcu przeczytasz też o polecanym przez NOXA zasobniku CWU, który doskonale sprawdza się w domach z pompą ciepłą.

Zasobnik ładowany warstwowo czy z wężownicą?

Zasobniki ładowane warstwowo korzystają z ciepłej wody wypływającej z wymiennika. Woda kierowana jest do górnej części zbiornika, a następnie rozkłada się w kilku warstwach poniżej - stąd nazwa urządzenia. Niewątpliwą korzyścią jest krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę. Jednak modele warstwowe stosuje się głównie w przypadku kotłów gazowych.

Dla domów ogrzewanych pompą ciepła znacznie lepszą opcją są zasobniki CWU ze zintegrowaną spiralną wężownicą. Jedna lub dwie wężownice znajdujące się wewnątrz zbiornika mają własny obieg wody. Jak to działa?

 • Obieg wężownicowy podłącza się do źródła ciepła (np. pompy), a obieg zewnętrzny - do instalacji wodociągowej.
 • Obieg wężownicy pobiera energię cieplną od pompy ciepła.
 • Zimna woda sieciowa wpływa do zasobnika i zostaje ogrzana przez wężownicę.
 • Po ogrzaniu ciepła woda rozprowadzana jest po budynku.

Powierzchnia wężownicy a efektywność zasobnika CWU

Powierzchnia wężownicy to kluczowy parametr wyboru zasobników CWU dla domów z pompą ciepła. Przy doborze zasobnika z wymiennikiem wewnętrznym (wężownicą) ze względu na małą różnicę temperatur należy mieć na uwadze, że na każdy kW mocy grzewczej pompy ciepła powinno przypadać minimum 0,25 m2 wężownicy.

Wybierając urządzenie, warto zwracać uwagę również na odpowiednią pojemność zasobnika oraz jego orientację, która determinuje przestrzeń potrzebną do montażu. W domach jednorodzinnych zwykle stosuje się zasobniki o pojemności 200-300 litrów. Wychodząc naprzeciw potrzebom obiektów komercyjnych, NOXA produkuje zasobniki, które mają 500 litrów pojemności.

Volcano Plus - nowy standard zasobników CWU do zastosowań domowych i komercyjnych od NOXA

W NOXA naszym priorytetem jest projektowanie i dostarczanie na rynek urządzeń, które cechuje niezawodność, intuicyjna obsługa i energooszczędność. Opisowi temu odpowiada NOXA Volcano Plus - zasobnik CWU stworzony specjalnie z myślą o budynkach ogrzewanych pompą ciepła.

Urządzenia z serii NOXA Volcano Plus wykonane są ze stali Duplex 2205, która gwarantuje trwałość i odporność na korozję. Z kolei wbudowana wężownica ze stali SUS 316 posiada dużą powierzchnię wymiany ciepła, a co za tym idzie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej jest efektywne.

Każdy zasobnik CWU z tej serii spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa i energooszczędności. Dzięki 4 dostępnym wielkościom (200, 250, 300 i 500 l), ergonomicznym wymiarom i orientacji pionowej łatwo jest zamontować urządzenie, a następnie utrzymać je w czystości.

Zasobnik cwu Noxa Volcano Plus
 

Wybierz nowoczesny zasobnik CWU od NOXA

Wybór odpowiedniego zasobnika CWU wydaje się niełatwym zadaniem, ale jest możliwy. Uniwersalne urządzenia NOXA doskonale spełniają wymagania domów z pompami ciepła. Zbiorniki Volcano Plus idealnie współpracują z pompami ciepła Noxa o wydajności do 10 kW.

 

Hurtownie, instalatorów, projektantów oraz generalnych wykonawców zainteresowanych ofertą Noxa zapraszamy do:

 • kontaktu ze Swoim  przedstawicielem Noxa/Nabilaton
 • zapisania się do Strefy Partnera, gdzie nowym Klientom zostanie przypisany dedykowany przedstawiciel Noxa
 • kontaktu na adres zamowienia@nabilaton.pl celem uzyskania dodatkowych informacji lub zakupu.

Więcej informacji o produktach, w tym dokumentacja techniczna na stronie produktu Volcano Plus

 

Klientów indywidualnych zainteresowanych ofertą:

 

 • zapraszamy na stronę noxa.pl gdzie w zakładce  Gdzie kupić mogą Państwo wyszukać firmy z Państwa okolicy celem zakupu urządzenia oraz jego montażu,
 • zapraszamy do obserwowania naszego fanpage na platformie Facebook oraz Instagram gdzie publikujemy przydatne informacje o produktach oraz konkursy.

 

Strefa partnera

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe) w trzech głównych celach: by analizować statystyki ruchu na stronie, by kierować do Ciebie reklamy w innych miejscach w internecie, by wyświetlać Ci filmy na naszej stronie. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.