Czy pompą ciepła możemy schłodzić nasz dom?
28.06.2021
midea

Czy pompą ciepła możemy schłodzić nasz dom?

Pompa ciepła, jako całoroczne urządzenie? Czy to możliwe? Jak sama nazwa wskazuje – z ciepłem w domu poradzi sobie doskonale. A co z ochłodą w upalne dni? Tomasz Kurek - specjalista ds. pomp ciepła w firmie Nabilaton rozwiewa wątpliwości.

 

Pompa ciepła, poprzez odzysk energii z powietrza i podgrzanie wody w instalacji, zapewnia komfort cieplny w domu od nieco chłodnych dni po srogą zimę. Ciepła woda skierowana na grzejniki lub pętle instalacji podłogowej podnosi temperaturę, dając komfort wszystkim domownikom.
Jednak teraz, w okresie letnim, jedyne na czym nam zależy to poczuć przyjemny chłód po wejściu do domu. Czy możemy do tego wykorzystać pompę ciepła Midea M-Thermal II generacji? Odpowiedź brzmi TAK. Jednak jest pewno „ale”.


Jak podkreśla Tomasz Kurek, aby schłodzić dom, najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym chcemy chłodzić nasze pomieszczenia – podłogówką, czy klimakonwektorami? W każdym z tych przypadków najważniejsze jest wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej na rurach, aby nie dochodziło do wykraplania wody z powietrza. Wykroplona woda może doprowadzić do zniszczenia sufitu podwieszanego, ściany lub podłogi - w zależności od trasy, jaką są rozmieszczone rury.


W przypadku chłodzenia poprzez instalację podłogową musimy pamiętać, aby zachować odpowiednią temperaturę wody zasilającej, gdyż temperatura wychłodzonej podłogi nie może zejść poniżej punktu rosy. Punkt rosy (czy też temperatura punktu rosy) to temperatura, w której może rozpocząć się proces skraplania gazu, w naszym przypadku pary wodnej. Jeśli tak się stanie, na powierzchni podłogi pojawią się plamy z wody wykroplonej z powietrza. Taki proces może doprowadzić do zniszczenia podłogi lub do poślizgnięcia.


Inaczej sprawa wygląda, gdy mamy w domu klimakonwektory. Za ich pośrednictwem można chłodzić pomieszczenia nie przejmując się temperaturą zasilania. W przypadku tych urządzeń również dochodzi do wykraplania się wody, lecz kondensat jest odprowadzony z urządzenia poprzez instalację skroplin wykonaną podczas montażu. Tym samym pracę klimakonwektora możemy śmiało porównać do pracy tradycyjnego klimatyzatora.

 

Strefa partnera

Szanujemy Twoją prywatność

Gdy przeglądasz naszą stronę, chcielibyśmy wykorzystywać pliki cookies i inne podobne technologie do zbierania danych (m.in. adresy IP, inne identyfikatory internetowe) w trzech głównych celach: by analizować statystyki ruchu na stronie, by kierować do Ciebie reklamy w innych miejscach w internecie, by wyświetlać Ci filmy na naszej stronie. Kliknij poniżej, by wyrazić zgodę albo przejdź do ustawień, aby dokonać szczegółowych wyborów co do plików cookies.