Ile zaoszczędzę montując pompę ciepła?

 

Użytkownik: T Jaszewski, 01.04.2015r.

Witam państwa.Proszę podać koszt całkowity założenia ogrzewania pompy ciepła z ziemi dla budynku o pow. 370 m2. w warszawie w dzielnicy Praga Południe w rejonie Marysina Wawerskiego.Powierzchnia gruntu na którym stoi budynek III kondygnacyjny to 800 m2 . Czas trwania założenia.Jakie są stałe koszty eksploatacyjne są w roku po założeniu. Czy Państwo refunduje część kosztów.

 

Ekspert radzi:

Szanowny Panie aby określić dokładnie koszty montażu i zakupu pompy ciepła systemu solanka/woda musimy znać szereg danych, między innymi jakie jest zapotrzebowanie cieplne budynku, parametry pracy instalacji, ilość obiegów grzewczych, rodzaj instalacji grzewczej w budynku, czy pompa ciepła będzie pracowała na potrzeby podgrzewu cwu. Na podstawie podanych danych możemy bardzo ogólnie przyjąć moc urządzenia na poziomie ok. 24 kW i zaproponować pompę ciepła marki Eneren typ. ENE025 w cenie katalogowej 13272 Euro. Koszt wykonania dolnego źródła w postaci odwiertów szacujemy na ok. 45000 zł (w zależności od rodzaju gruntu), a koszt materiałów pozostałych kotłowni wraz z robocizną na ok. 20000 zł.Szacunkowy koszt ogrzewania pompą ciepła przy założeniu COP na poziomie 4.50 to około 5800 zł w sezonie grzewczym.W sprawach dofinansowania proszę zapytać w lokalnym oddziale BOŚ, gdzie istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do 20% wartości inwestycji np. z programu Prosument.

 

Użytkownik: robertS, 30.04.2014r. 

Mam do wyboru kilka źródeł ogrzewania mojego domu (Eko groszek, kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła). Skłaniam się w kierunku pompy ciepła, ostatnio słyszałem, że pompa ciepła jest droższa eksploatacyjnie od ekogroszku. Ile będzie mnie kosztowało ogrzewanie domu o pow. 165 m2 pompą ciepła?

 

Ekspert radzi:

Możemy przygotować Panu orientacyjną prognozę kosztów ogrzewania Pana domu – w tej sprawie proszę o kontakt z naszym doradcą techniczno-handlowym. Polecam Panu zastosowanie ogrzewania pompą ciepła, jeśli zdecyduje się Pan na kominek to zdecydowanie polecam z rozprowadzeniem powietrza. Zastosowanie pompy ciepła w układzie biwalentnym z kominkiem zrodzi konieczność rozbudowania instalacji o dodatkowe elementy, które podrożą koszt jej wykonania a nie poprawią rachunku ekonomicznego eksploatacji. Co do ekogroszku to proszę pamiętać, że musi Pan wybierać ekogroszek dobrej jakość a jego cena wcale nie jest niska, ponadto proszę pamiętać że jest to w pełni obsługowa kotłownia.