BIM (Building Information Modeling)

25 marzec 2019

BIM (Building Information Modeling) to otwarta technologia, która pozwala na współpracę systemów informatycznych w różnych branżach projektowania i realizacji inwestycji. Z BIM mogą korzystać wszyscy na każdym etapie projektowania budynku. W Nabilaton, w produktach marki Remak postanowiliśmy przygotować naprawdę wygodne rozwiązania, koncentrujące się na platformie BIM Autodesk Revit.

Korzystanie z oprogramowania Remak znacząco przyspiesza proces tworzenia modelu klimatyzacji, wentylacji i systemów HVAC. Zaoszczędzony w ten sposób czas można wykorzystać na opracowanie rozwiązań, które być może odmienią oblicze przyszłości.

Przejrzysty layout pozwala bez trudu odnaleźć niezbędne funkcje. Otwarty format pliku IFC umożliwia wczytanie modelu w dowolnym narzędziu BIM. Uwzględnione przy tym zostaną wszystkie parametry rzeczywistego obiektu. Na uwagę zasługuje również fakt, że właściwie nie istnieje maksymalna liczba wprowadzanych elementów. Za pośrednictwem oprogramowania,  bez strachu o zawieszenie aplikacji, można tworzyć naprawdę skomplikowane projekty.

Wszystkie dane zebrane są w jednym miejscu. Zanim maszyny produkcyjne pójdą w ruch, można raz jeszcze sprawdzić, czy projekt spełnia standardy i oczekiwania zleceniodawcy. Na bieżąco wprowadzane są usprawnienia i modyfikacje zgodne z oczekiwaniami użytkowników. Nic zatem dziwnego, że z programu korzystają już projektanci z ponad trzydziestu europejskich i azjatyckich państw.

BIM to nowy paradygmat w projektowaniu budowlanym i przyszły światowy standard i my go mamy!

https://www.remak.eu/en/webform/download-remak-revit-plugin

https://www.remak.eu/pl/node/364

https://www.remak.eu/sites/default/files/files/remak_en_ac_revit_ifc_2018.pdf

 

Czym dokładnie jest BIM??

Niektórzy mówią, że BIM to oprogramowanie do projektowania. Inni, że jest to wirtualny model budynku. Dla niektórych to proces lub zorganizowana baza danych o budynku. Okazuje się, że BIM jest każdym z wymienionych.
W BIM (Building Information Modeling) najważniejszy jest model 3D budynku. Nie jest to jednak zwyczajny model geometryczny ubrany w estetyczne tekstury i tworzący ładne wizualizacje dla klienta. W modelu BIM każdy element jest wirtualnym odpowiednikiem rzeczywistych elementów składowych budynku wraz z ich charakterystyką. Każdy z wirtualnych elementów jest cyfrowym prototypem fizycznych elementów budynku: ścian, słupów, okien, drzwi, schodów itp. Dzięki temu model BIM pozwala nam zrozumieć budynek jeszcze zanim zacznie się jego budowa: znamy wydajność energetyczną, kontrolujemy koszt budowy i materiałów, a także koszt utrzymania przez cały cykl życia budynku już na etapie projektu.

Do głównych zalet należy min.:

Wgląd w wirtualny obraz inwestycji -(model 3D, 4D, 5D) pokazujący obraz planowanego stanu faktycznego obiektu w przewidzianym dla niego otoczeniu, czy automatyczne wykrywanie niezgodności w czasie projektowania instalacji pozwalają uniknąć problemów na etapie realizacji, a co za tym idzie wystąpienia dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej kosztów.

Ułatwia współpracę między inwestorem, wykonawcą i projektantem-dzięki dostępowi do aktualnego modelu obiektu można obserwować postępy prac projektowych i w przystępny sposób nadzorować proces projektowy instalacji jednostek marki REMAK.

BIM ułatwia modyfikację projektu-zmiany koncepcyjne wprowadzane w projekcie są nanoszone do modelu 3D i automatycznie znajdują odzwierciedlenie w raportach ilościowych oraz dokumentacji projektowej instalacji.

Ułatwia współpracę na etapie projektowania- w dobrze opracowanym sprawnym systemie projektanci gromadzą i wymieniają dane, współpracując i udostępniając sobie niezbędne informacje. Dopasowuje najlepsze rozwiązania z użyciem właściwych jednostek REMAK.

Model może być wykorzystany po wybudowaniu budynku (Facility Management)- utworzony, uaktualniony model powykonawczy może służyć jako baza danych informująca o danym obiekcie. Zarządzający budynkiem w zdalny sposób są w stanie zaplanować ewentualne pracy konserwacyjne czy remontowe oraz mogą analizować stan budynku w kontekście z istniejącym modelem.

BIM to przyszłość przemysłu budowlanego. Szczegółowość modelu, łatwość przepływu informacji między branżami i płynność wprowadzania zmian w projekcie, symulacja kosztów i bilansu energetycznego zaczynając od budowy poprzez cały cykl życia budynku – wszystko to sprawia, że powszechność użycia modeli BIM na świecie wzrasta w dynamicznym tempie.